Нові правила для домашнього сміття: як українцям доведеться сортувати відходи

20 Травня, 2019 admin

Нові правила для домашнього сміття: як українцям доведеться сортувати відходи

Сортувати побутові відходи зобов’язані всі. На укладання договорів – рік.

У травні набув чинності новий закон про ЖКП, а разом з ним – і нові правила надання послуг з поводження з твердими побутовими відходами. Згідно з їх нормам, сортувати сміття тепер зобов’язаний кожен українець, а за це йому дадуть можливість заощадити на його вивезенні. Як будемо вивозити сміття по-новому, з’ясували “Сьогодні“.

Вивезти і переробити

За новими правилами, послуга “Вивезення побутових відходів” у всіх офіційних документах тепер називається “Поводження з побутовими відходами”. У свою чергу, згідно із законом про відходи, в це поняття вклали не просто вивіз сміття на полігон, а й “дії, спрямовані на попередження утворення відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, обробка, переробка, утилізація, видалення, знешкодження та поховання”. Відповідно, якщо раніше від “сміттярів” потрібно тільки звільнити прибудинкову територію від накопичених відходів, то тепер передбачається залучати до обслуговування будинків компанії з утилізації або переробки. Так, нова редакція закону про ЖКП зобов’язує підприємства, які хочуть брати участь в конкурсах на надання послуг з поводження з побутовими відходами, підкріплювати свої можливості договорами з компаніями, які займаються переробкою та/або захороненням побутових відходів. Місцева ж влада повинна “віддавати перевагу” тим пропозиціям, які передбачають максимальне значення переробки або утилізації.

Відповідають усі

Закон про ЖКП накладає зобов’язання не тільки на компанії з вивезення сміття, а й на всіх українців. Якщо раніше законодавство розглядало роздільний збір відходівяк один зі способів, тепер “власники або наймачі, користувачі і орендарі забезпечують роздільне збирання побутових відходів”. Перехід до норми планують здійснити після переоформлення договорів на вивезення сміття – відповідно до вимог закону: їх ОСББ повинні переукласти до 1 травня 2020 року.

У договорі нового зразка про надання “сміттєвих послуг” передбачено, що виконавець повинен “технологічно правильно вивозити вміст контейнерів для роздільного збору сміття”. Самих же видів ємностей контейнерів з’явиться більше: можна передбачити роздільне збирання відходів з пластику, скла, паперу, кольорових металів, харчових і небезпечних відходів. Вони можуть бути власністю будинку, а можуть надаватися в користування компанією-“сміттярем”. Крім того, в типовому договорі є можливість для українців не платити за вивезення сміття, якщо вони не проживають в приміщенні більше 30 днів.

“Українці поки не хочуть сортувати”

У той же час експерти поставилися до умовно безкоштовного вивезення роздільного сміття скептично. Глава Житлового союзу України Олександр Скубченко вважає, що можливість заощадити навряд чи надихне домовласників країни встановити різнокольорові баки біля кожного будинку.

“Я не думаю, що нова тарифна норма спонукатиме ОСББ замовляти і встановлювати ємності для поділу сміття – масовості у такої затії точно не буде. У наших громадян немає бажання збирати і окремо виносити відходи, а тому більше в цьому випадку подіяли б штрафи за недотримання правил, ніж знижки”, – впевнений Скубченко.

Експерт сумнівається і в тому, що сміття дійсно будуть переробляти.

“В країні для сортування сміття зовсім немає відповідної інфраструктури: навіть якщо люди почнуть розділяти відходи по контейнерах, ці баки потім все одно відвезуть скопом в одній машині, та й везти за фактом нікуди – переробних заводів і заводів з утилізації дуже мало”, – зазначає Скубченко.