Токсичний Київ: Хто отруїв столичне повітря

17 Вересня, 2019
17 Вересня, 2019 admin

Токсичний Київ: Хто отруїв столичне повітря

Кияни масово скаржаться на поганий смог, від якого потерпають, напевне, всі райони міста. Чиновники запевняють, що в усьому винна область, йдется в матеріалі Depo.Київ.

Вже котрий день жителі столиці скаржаться у соціальних мережах, що в місті просто немає чим дихати. Горілим тхне також у квартирах, якщо не зачиняти вікна. Навіть на Троєщині, яка завжди славилась чистим повітрям, адже не має жодного шкідливого виробництва, теж дуже “важке” повітря.

Загалом смердюче повітря спостерігається в усіх районах міста. На Воскресенці рівень шкідливих речовин взагалі майже зашкалює – місцеві мешканці навіть користуються спеціальним додатком для визначення якості повітря і результати невтішні.

Загалом у місті є багато сервісів для відслідковування якості повітря. Відкриваємо один з них – cityscale.com.ua.

Як бачимо, майже по усій столиці є червоні кола, а це означає, що рівень забрудненості повітря дуже високий. У деяких районах, наприклад, на лівому березі це особливо помітно. Це стосується Дарниці, Позняків та тієї ж Троєщини. Крім рівня цей сервіс за можливості вказує і джерела забруднення. Наприклад, на Троєщині джерелом забруднення повітря називають ТЕЦ-6, позаяк на Позняках – сміттєспалювальний завод “Енергія” та Бортницьку станцію аерації.

Тема забруднення столичного повітрядосить гаряча, “жару” додяють блогери та активісти. Наприклад, на сторінці спільноти “Позняки. Осокорки. Харківський” у “Фейсбуці” регулярно з’являються дописи про те, що саме сміттєспалювальний завод “Енергія” винен в тому, що в даному районі дуже погана якість повітря. Мовляв, завод працює здебільшого вночі, і саме в цей час на Позняках та Харківському масиві немає чим дихати.

В мерії визнають, що на якість повітря на Позняках, Осокорках та Харківському масиві, окрім інших факторів, впливають і промислові підприємства. Втім, той же заступник мера Києва Петро Пантелеєв досить завуальовано розповідає про ту саму роботу сміттєспалювального заводу “Енергія”. Мовляв, цей завод працює вже 33 роки, і його потрібно модернізувати. “На заводі вже модернізовані три з чотирьох існуючих електрофільтрів, що підвищує рівень очищення викидів. Четвертий фільтр ми плануємо оновити протягом наступного року. Також зараз ми готуємо до проходження державної експертизи проект системи хімічного очищення димових газів. Завдяки цим заходам ми знизимо рівень викидів на заводі до рівня європейських норм”, – каже Петро Пантелеєв.

Як бачимо, чиновники не надто бажають розповідати, наскільки саме завод “Енергія” впливає на якість повітря. Проблему вони начебто і визнають, але про її рівень нікому не розповідають. Мовляв, чекайте наступного року, коли усе модернізуємо, а вже потім будете висловлювати претензії.

Разом з тим, у столичній мерії залюбки “кивають” на Київську область, яка начебто і є здебільшого головним забруднювачем повітря. За даними столичних чиновників, лише за останній місяць у сім разів зросла кількість пожеж трав’яних настилів, торфовищ і територій звалищ на Київщині.

Дійсно, з початком вересня на Київщині горить дуже багато сміттєзвалищ, які загалом є стихійними. Наприклад, 9 вересня палало сміттєзвалище площею в один гектар в Обухівському районі.

У свою чергу 10 вересня вже поблизу Борисполя зайнялось сміттєзвалище на площі у два гектари. Також майже на усій території Київщини останнім часом регулярно горять торф’яні поля. Більше того, у мерії столиці дають статистику, що за останній місяць на території Київщини сталось понад 800 пожеж в екосистемах на загальній площі понад 640 гектарів. Хоча у попередні місяці цих пожежі було лише близько сотні. Також чиновники наголошують, що дим від торф’яних пожеж небезпечніший для здоров’я, ніж дим від горіння деревини, оскільки при згорянні торфу з нього виділяється багато з’єднань вуглецю, сірки, азоту, і інших попутних речовин. Тобто CO, CO2, SO2, NO2.

Проте столичні чиновники також забувають про наявність стихійних сміттєзвалищ у столиці. А їх насправді є десятки. Здебільшого такі звалища розкидані на околицях міста. Наприклад, на початку літа активісти виявили стихійний смітник на околиці Троєщини. Також звалище з побутових відходів, пластику та будівельного сміття кілька років поспіль можна спостерігати на околиці Мінського масиву, що в Оболонському районі – місцеві мешканці, що ходять відпочивати на озеро Редькіно, змушені спостерігати сміттєві “пейзажі”.

А те, як чиновники борються з такими сміттєзвалищами, можна побачити на прикладі подібного стихійного “об’єкту” в кінці вулиці Меліоративної, що на Троєщині. Навесні 2017 року Depo.Київ зробив публікацію про це стихійне сміттєзвалище.

Після того ми навіть направили скаргу до “Контактного центру міста Києва “15-51” з проханням прибрати це неподобство. Проте протягом всього літа 2017 року чиновникам не було діла до цього стихійного сміттєзвалища. Хоча на фото добре видно, що цей мегасмітник з’явився не за місяць і навіть не за кілька місяців.

Це лише кілька прикладів, насправді ж таких токсичних точок у столиці є дуже багато. Зважаючи на постійну високу пожежну небезпеку у місті, не дивно, що ці смітники регулярно горять. І столичним чиновникам слід було б звернути увагу і на дану проблему, яка отруює не тільки повітря, але землю. Втім, “договорняки” й виживання в умовах вірогідної зміни влади, що насувається на Київ, їм, вочевидь, важливіша.