Метровий шар клею на дні річки і десятки тисяч загиблих риб: результати скидів Понінківської фабрики

19 Квітня, 2019
19 Квітня, 2019 admin

Метровий шар клею на дні річки і десятки тисяч загиблих риб: результати скидів Понінківської фабрики

12 квітня близько 22 години КП “Понінківська картонно-паперова фабрика” почала скидати нечистоти у річку Хомора. Це вже другий випадок за останні дні.

Про чергове зливання відходів виробництва фабрики повідомив у Facebook активіст із Першотравенська Олександр Коваленко:

“Пройшла лише доба, а Понінківська картонно-паперова фабрика робить черговий скид у річку Хомора. У Баранівці після вчорашнього [11 квітня] скиду були вагони мертвої риби. Вода сива, пінить, сморід страшенний просто”.

11 квітня Олександр Коваленко повідомляв, що фабрика у Понінці посеред білого дня скидає неочищені стоки у притоку Случі – Хомору. Наступного дня у Баранівці почала випливати мертва риба. Екологи склали акт, де зазначили, що “виявлено загиблих риб: лящ – 13 993 екз., плітка – 9010 екз., сом – 100 екз., короп – 500 екз., окунь – 1500 екз. Всього 25 тис. 103 екземпляри риби. Завданих збитків ми нарахували 14 млн 373 тис. 345, 05 грн. Сума завданих збитків обраховувалась за методикою прямих збитків і збитків від втрати потомства”.

Історія справді затяглася. Викладені в YouTube фото і відео минулих років нічим не відрізняються від нинішньої картини, – багато великої риби, яка через нестачу кисню гине на очах небайдужих людей. Дописувачі соцмереж у розпачі: “Все живе у Случі як гинуло, так і гине, вода у її мертвій притоці Хоморі як смерділа, так і смердить. Але ні в обласних центрах, ні в столиці цього смороду не чути. На узбережжях люди живуть з жахливою проблемою і бояться, щоб випадково з річки не напився кінь чи корова”.

Ні Житомирщина, ні Хмельниччина не зрушили справу з місця. Мітингувальники не розуміють, чому ж досі не те що річок не очистили, а навіть тих, хто їх забруднює, не покарали. Жителі Баранівського району вже стомилися протестувати, просто намагаються рятувати отруєну рибу, що задихається. Найпечальніше те, що квітень – це період нересту.

Про те, як врятувати річку, говорили на великому зібранні, що організував голова районної ради Дмитро Рудницький, чиновники та активістів трьох районів. Вони вирішували, що робити далі.

Дмитро Рудницький коротко проінформував про проблему, про всі відписки і листування, які не приносять жодних результатів.

Аня Собецька, активістка, яка не один рік займається проблемою Случі, показала два відеоролики, що знаті під водою. Перший – за 50 метрів від труби, через яку роблять скиди. Відео жахливе – на дні річки лишень шар біло-сірої речовини. Інший – вище від труби. І різниця шокує – там повноцінна річка із водоростями та своєю фауною.

Активістка висловила припущення, що, можливо, міністрові екології та природних ресурсів Остапові Семераку фабрика «дякує» за те, що він закриває очі на цю екологічну катастрофу, адже десятки листів і звернень до нього залишаються без дії.

Потім чиновники по черзі обговорювали ситуацію і вирішували, що необхідно зробити.

– Варто переходити до радикальних дій. Простими листами ми нічого не доб’ємось ні від міністра екології, ні від інших служб, – висловив думку міський голова Баранівки Анатолій Душко.

Після бурхливих обговорень вирішили написати ультимативний лист до Семерака: або він якимось чином закриває фабрику до 25 квітня, або 25 квітня будуть радикальні дії.